7 клас Література

 Дистанційне навчання                   Українська література       7 клас

Травень,  2020


Рекомендую прочитати влітку

1. Іван Карпенко-Карий, трагікомедія "Сто тисяч"
2. Михайло Коцюбинський, повість "Дорогою ціною"
3. Ніна Бічуя, повість "Шпага Славка Беркути"
4. Юрій Винничук, повість-казка "Місце для дракона"
5. Валентин Чемерис, гумористична повість "Вітька+ Галя, або Повість про перше кохання". 
Приємного читання

"Ти знаєш, що ти - людина?" Василь Симоненко

УВАГА!

На головній сторінці цього блогу розміщено протокол результатів Всеукраїнської гри "Соняшник-2020". 

Подарунки ще НЕ надійшли. 

Щиро вітаю всім переможців та учасників нашої улюбленої гри! 
Слідкуйте за оголошеннями!

19.05.2020
Тема уроку. Андрій Малишко. Поезії "Стежина", "Вчителька". Патріотичні почуття, найвищі духовні цінності в них

Мета уроку: прочитати та проаналізувати кращі поезії А.С.Малишка "Чому, сказати, й сам не знаю...", "Вчителька".

І. Перегляньте відеоурок

ІІ. Прочитайте вірш  "Чому, сказати, й сам не знаю..." за підручником на с. 264 та поезію "Вчителька" на с.265.


ІІІ. Письмово дайте відповіді на питання:  
1. Коли була написана поезія "Стежина"? Чому її називають лебединою піснею А.Малишка?
2. Що символізує народнопісенний образ стежини?
3. Тема вірша.
4. Основна думка вірша.
5. Жанр твору.
6. Доведіть чи спростуйте думку, що вірш "Стежина" - це внутрішній монолог ліричного героя.
7. Наведіть приклад метафор із вірша.
8. Наведіть приклад епітетів із вірша.
9. Чому поет згадує свою стежину з болем і жалем? Процитуйте.
10. Коли, на вашу думку, стежина в людини стане шляхом? Чому?
11. Складіть сенкан "Стежина", "Вчителька".
12. Виконайте художній аналіз вірша "Вчителька" за планом:
А Літературний рід (епос, лірика, драма)
Б Жанр
В Тема вірша
Г Основна думка вірша
Д Художні образи вірша
Е Художні засоби, приклади із вірша.
Є Охарактеризуйте настрій ліричного героя вірша.

Виконані завдання чекаю 19.05.2020  до 16.00. Такж чекаю відео з читанням напам'ять вірша А.Малишка "Пісня про рушник". 

20.05.2020
Тема уроку. Контрольна робота. Творчість Олега Ольжича, Олени Теліги, Олександра Гавроша, Андрія Малишка
Мета уроку: перевірити, чи знають семикласники творчість сучасних письменників. 

Виберіть ОДНУ правильну відповідь


І рівень (4 бали).
1. Що стало причиною смерті Олега Ольжича?
а) хвороба;
б) автомобільна аварія;
в) катування у концтаборі;
г) важке поранення.

2. Яка ідея вірша Олега Ольжича «Захочеш – і будеш…»?
а) сум за рідною домівкою;
б) возвеличення любові до України;
в) уславлення борців за волю України;
г) заклик до активного життя, віри в себе.

3. Який художній засіб використаний в уривку з вірша Олени Теліги?
   І душа моя горить сьогодні…
а) епітет;
б) метафора;
в) порівняння;
г) персоніфікація.

4. Який заклик звучить у вірші Олени Теліги «Сучасникам»?
а) ставати до бою за Україну;
б) не боятися своїх почуттів;
в) діяти, а не кидати слова на вітер;
г) не забувати про Бога.

5. На яку роботу влаштувався Іван Сила після прибуття до столиці?
а) вантажником;
б) працівником цирку;
в) вуличним борцем;
г) водієм.

6. Яку надзвичайно небезпечну тварину Іван Сила переміг голіруч у двобої?
а) лева;
б) тигра;
в) ведмедя;
г) бика.

7. За допомогою якої художньої деталі Андрій Малишко змальовує портрет матері у «Пісні про рушник»?
а) ласкава усмішка, засмучені очі;
б) сльози на щоці;
в) теплі, ніжні руки;
г) похилені плечі.

8. Символом чого є стежина у вірші Андрія Малишка «Чому, сказати, й сам не знаю…»?
а) далекої дороги;
б) шляху додому;
в) дороги в інший світ;
г) життєвого вибору.

ІІ рівень (2 бали).
9. Установіть відповідність між назвою вірша та уривком з нього.
1. «Господь багатий нас благословив»
2. «Сучасникам».
3. «Пісня про рушник».
4. «Вчителька».

а) Не треба слів! Хай буде тільки діло!
   Його роби – спокійний і суворий…
б) Козачка вдаряю попід мурами –
   Бо хлопчина не дає спокою!
в) Рідна мати моя, ти ночей не доспала,
   І водила мене у поля край села…
г) І вірити, і прагнути – не вотще.
   Безсмертне – і величне, і ясне-бо.
д) Знов щебече юнь і цвіте трава,
   Пізнаю тебе в постаті несхилій.

10. Установіть відповідність між героєм повісті Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили» та його характеристикою.
1. Фікса.
2. Мілена.
3. Брякус.
4. Пандорський.

а) найсильніша людина Німеччини;
б) кохана Івана;
в) ведучий у цирку;
г) агент таємної поліції;
д) тренер Івана.

ІІІ рівень (3 бали).
11. Визначте ідею вірша Олега Ольжича «Господь багатий нас благословив».
12. Які циркові номери виконував Іван Сила?
13. Яку роль, на вашу думку, в житті кожної людини відіграє вчитель (за поезією Андрія Малишка «Вчителька»)?

IV рівень (3 бали).
14. Напишіть твір-мініатюру на одну із запропонованих тем:
1) «Краса українського рушника» (за віршем Андрія Малишка «Пісня про рушник»).
2) «Іван Сила – утілення непереможного духу українського народу, його доброти  і щирості» (за повістю Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили»).
3) «Віра у себе – шлях до успіху» (за поезією Олега Ольжича «Захочеш – і будеш…»).

4) «Потрібно дорожити кожною миттю життя» (за поезіями Олени Теліги). 

Виконану роботу чекаю 22.05.2020



12.05.2020
Тема уроку. Андрій Малишко. Відомий український поет і його пісні, що стали народними. "Пісня про рушник". Патріотичні почуття, найвищі духовні цінності в них
Мета уроку: коротко ознайомитися з життєвим і творчим шляхом письменника, виконати художній аналіз програмових віршів, вивчити напам'ять одну поезію.

І. Перегляньте відеоурок
ІІ. Опрацюйте матеріал підручника на с. 261-263.


ІІІ. Напишіть 12 тез, що розповідають про життя і творчість Андрія Малишка (використовуйте матеріали підручника та відеоуроку).
Тези — коротко сформульовані основні положення доповіді, лекції, статті тощо. 

IV.Назвіть письмово тему, основну думку, художні образи вірша "Пісня про рушник".

Виконані завдання чекаю 13.05.2020 до 14.00.


15.05.2020
Тема уроку. Андрій Малишко. Відомий український поет і його пісні, що стали народними.  "Пісня про рушник". Патріотичні почуття, найвищі духовні цінності в них
Мета уроку:  виконати художній аналіз програмових віршів, вивчити напам'ять одну поезію.

І. Послухайте пісню
ІІ. Навчіться виразно її читати по підручнику на с. 263 .

ІІІ. Вивчіть напам'ять вірш "Пісня про рушник" А.Малишка. Запишіть своє відео на телефон і надішліть мені на електронну пошту або вайбер.

Виконані завдання чекаю 15.05.2020 до 14.00.



05.05.2020
Тема уроку. Іван Сила - утілення непереможного духу українського народу, його доброти й щирості.  Морально-етична проблематика твору
Мета уроку: схарактеризувати образ головного героя та другорядних героїв, відповісти на запитання: У чому секрет сили українців? Які морально-етичні проблеми порушує автор повісті?

1. Перегляньте відеоурок № 51. Дочитайте повість по підручнику.
2. Дайте письмові відповіді на запитання
1. Пригодницький твір - це...
2. Пригодницька повість - це ...
3. Назвіть 10 цікавих фактів з біографії Івана Сили (користуйтеся змістом повісті).
4. У чому секрет сили українців? На прикладі образу Івана Сили (Івана Фірцака)?
5. Напишіть характеристику Івана Сили, використовуючи зміст твору:
   А  Портрет героя.
   Б  Риси характеру героя.
   В  Вчинки Івана, ставлення до людей, рідних, друзів.
   Г  Що вам подобається в образі Івана Сили?
6. Хто ці герої? Що вам відомо про них із повісті?
А Міха Голий
Б Аделія Бухенбах
В доктор Брякус
Г карлик Піні
7. Які морально-етичні проблеми порушено у творі? Не менше 8.
8. Чому твір нагадує казку?
9. Перекажіть ваш улюблений епізод із повісті "Неймовірні пригоди Івана Сили".

Виконані завдання чекаю 05.05.2020 до 16.00

08.05.2020

Тема уроку. Олександр Гаврош. "Неймовірні пригоди Івана Сили".
Мета уроку: перевірити знання семикласників сюжету повісті, її героїв. 
І. Виберіть ОДНУ правильну відповідь
1.     Жанр твору:
А) легенда        Б) повість-казка
В) оповідання  Г) повість
2.     Прототип Івана Сили:
А) Іван Фірцак
Б) Василь Козак
В) Іван Піддубний
Г) Максим Залізняк
3.     Край, звідки був родом здоровань:
А) Донеччина     Б) Черкащина
В) Закарпаття      Г) Київщина
4.     Вік головного героя:
А) близько тридцяти     Б) двадцять років
В) автором не вказано   Г) дев’ятнадцять
5.     Місто, куди приїхав Іван:
А) Одеса Б) Харків В) Львів  Г) Київ
6.     Попутник Сили:
А) Голий
Б) тітонька Явдошка
В) дядько Микульця
Г) Балакучий
7.     Хлібний виріб, який украв Міха Голий:
А) в’язка бубликів
Б) буханка чорного хліба
В) рогалик
Г) булка
8.     Адресу, де можна було влаштуватися на роботу, здорованеві дав …. .
А) власник атракціону Б) Міха Голий
В) Велета                       Г) Брякус
9.     Робота силача:
А) охоронник
Б) вантажник
В) артист цирку
Г) розважав на вулицях публіку
10.  Дерево, з яким автор порівнює силу парубійка:
А) дуб  Б) тополя В) клен  Г) граб
11.  Місце, де верховинець познайомився із доктором:
А) у потязі
Б) міський парк
В) одна із вулиць столиці
Г) в театрі
12. Приз, який Іван виграв на атракціоні:
А) обід у кав’ярні
Б) повний капелюх грошей
В) двісті карбованців
Г) майбутня робота
13. Мамина страва, яку Сила часто згадував:
А) вареники
Б) борщ
В) запіканка
Г) галушки
14.  Хобі Брякуса:
А) лікувати людей
Б) піднімати штангу
В) відвідувати атракціони міста
Г) відкривати нові таланти
15.  Фікса – це … .
А) силач
Б) капітан
В) суперагент
Г) доктор
16.  Спортивний снаряд Івана Сили:
А) молот
Б) ядро
В) гирі
Г) штанга
17. Тренер Івана Сили:
А) Фандіго
Б) Брякус
В) Пандорський
Г) Міха Голий
18. Тварина, з якою доктор Брякус порівнював свого вихованця:
А) тигр  Б) ведмідь  В) рись  Г) лось
19. Найбільша вага, яку зумів підняти силач:
А) 100 кг  Б) 120 кг  В) 140 кг  Г) 160 кг
20. Алкогольний напій, який доктор запропонував Силі після тренування:
А) віскі Б) шампанське В) вино Г) пиво
21.   Магдебура у молодості був … .
А) вчителем
Б) боксером
В) поліцейським
Г) машиністом
22. Слова, які промовив здоровань перед виступом:
А) «Пощли мені здоров’я, Господи!»
Б) «Надіюсь на перемогу»
В) «Боже, поможи!»
Г) «Я встановлю новий рекорд республіки!»
23. Після Іванового поєдинку Міха Голий … .
А) розмазував сльози
Б) найголосніше кричав
В) стрибав до стелі
Г) несамовито сміявся
24. Травма, з якою агент Фікса потрапив до лікарні:
А) струс головного мозку
Б) забій коліна
В) перелом руки
Г) струс головного мозку та численні переломи
ІІ. Виконайте творче завдання
25. Напишіть продовження розповіді про пригоди  Івана Сили (1-1,5 сторінки 
зошита). 

Відповіді на питання чекаю 08.05.2020 до 15.00

28.04.2020
Тема уроку. Олександр Гаврош. "Неймовірні пригоди Івана Сили". Повість про пригоди українського силача, який став чемпіоном Чехословаччини та Європи з кількох видів спорту, об'їздив пів світу, здобувши чимало перемог

Мета уроку: коротко ознайомитися з біографією Олександра Гавроша. Прочитати твір "Неймовірні пригоди Івана Сили", дати відповіді на запитання.

І. Прочитайте твір "Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу" у підручнику на с. 238-259.
ІІ.Перегляньте відеоурок 49.

Відеоурок 50. 
ІІІ. Дайте відповіді на запитання
1.Коли і де народився Олександр Гаврош?
2. Які поетивні (вірші) збірки автора ви знаєте?
3. Які публіцистичні збірки О.Гавроша можете назвати?
4. Які прозові твори написав автор?
5. Хто став прототипом* (с. 237 підручника) Івана Сили?
6. Що означає слово Кротон?
7. Які фізичні досягнення мав Іван Сила? (назвати не менше 5-6).
8. У якому виді спорту виступав Іван Сила? Чому взяв псевдонім Сила?
9. Які атракціони він показував у цирку?
10. Назвіть 5 пригод Івана Сили (цитуючи зміст твору).
11. Яку портретну характеристику Івана Сили подає О.Гаврош?
12. Назвіть риси характеру головного героя (не менше 10).
13.  Літературний рід твору - 
       Жанр твору -
       Тема твору: 
       Герої твору: 

Виконані завдання ІІІ чекаю 29.04.2020 до 16.00.


21.04.2020
Тема уроку. Олег Ольжич. Поезії "Захочеш - і будеш", "Господь багатий нас благословив". Романтичний максималізм, сила духу, життєрадісність, шляхетність, патріотизм, висловлені образним словом. Моральний заповіт нащадкам 
Мета уроку: коротко ознайомитися зі сторінками життя поета-борця Олега Ольжича, прочитати вірші, виконати їх художній аналіз.

І. Уважно перегляньте відеоурок 1. 

Відеоурок 2.

ІІ. Дайте письмово відповіді на запитання.
1. Коли і де народився Олег Ольжич? 
2. Яке справжнє прізвище поета?
3. Чому саме такий літературний псевдонім обрав поет?
4. Хто батько Олега Ольжича?
5. Що вам відомо про навчання письменника?
6. Назвіть кілька відомих збірок поета.
7. Що найбільше вразило вас у біографії Олега Ольжича?
8. Ліричний герой поезій Олега Ольжича це яка людина?
9. Скільки років прожив поет?
ІІІ. Прочитайте вірш "Захочеш - і будеш" за підручником с. 227. 
1. Як називається цикл, до якого входить дана поезія?
2. На скільки частин ви можете поділити цей вірш? Про що розповідається в кожній частині?
3. Що таке сумління?
4. Що залежить від нас самих?
5. Що таке петарда? Чому про неї згадує поет у вірші?
6. Що вас здивувало чи стало несподіваним у цій поезії?
IV.  Прочитайте вірш "Господь багатий нас благословив" за підручником на с. 226.
1. Виконайте художній аналіз вірша
Жанр
Тема вірша
Ідея вірша
Художні (епітети, метафори, порівняння, окличні речення, афоризми...)
2. Поясніть, як ви зрозуміли, на що нас благословив господь? Користуйтеся текстом вірша. 
3. Створи інформаційний кущ "Моральні цінності, що сповідує автор поезій".

Відповіді запишіть у робочий зошит, сфотографуйте, надішліть на мою електронну пошту.  
Чекаю 22.04.2020  до 14.00

24.04.2020
Тема уроку. Олена Теліга. Поезії "Сучасникам", "Радість", "Пломінний день". Моральний заповіт нащадкам
Мета уроку: коротко ознайомитися зі сторінками життя поетеси Олени Теліги, прочитати вірші, виконати їх художній аналіз.

І. Уважно перегляньте відеоурок. 

ІІ. Прочитайте вірші "Сучасникам", "Радість", "Пломінний день" в підручнику на с. 232-234.

ІІІ. Виконайте художній аналіз ОДНОГО вірша Олени Теліги "Радість" чи  "Пломінний день"
Жанр
Тема вірша
Ідея вірша
Художні засоби (епітети, метафори, порівняння, окличні речення, афоризми...). Користуйтеся текстом поезії.
Образи поезії
IV. Створи інформаційний кущ "Моральні цінності, що сповідує авторка поезій".

V. АБО Створи ментальну карту з теми "Олена Теліга". 

Виконані завдання Чекаю 24.04.2020  до 14.00



10.04.2020
Тема уроку.  Добро і зло в повісті, у сучасному світі та в людині ("Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських") 
Мета уроку: повторити сюжет повісті-казки, схарактеризувати персонажів , назвати символічні деталі, виконати завдання.

Хід урок
І. Перегляньте відеоурок №43


ІІ. Дайте відповіді на питання

1. Коли відбуваються дії повісті:
А у часи незалежної України
Б у минулі століття
В у майбутньому
Г свій варіант

2. Куди потрапляє Софійка:
А в казку
Б в пекло
В в минуле
Г в майбутнє

3. Софійка в повісті зображена як:
А добра донька
Б чудова сестричка
В задушевна подруга
Г закохана дівчина
Д краєзнавець-любитель
Е детектив
Ж дослідниця-пошуківець

4. Назвіть персонажів повісті-казки
Діти                         Дорослі                 Мешканці минулого

5. Про які два роди розповідається у творі?

6. Кого характеризує дана цитата:
А "У всіх немовби подвійна душа. Усі хвалькуваті, брехливі, ненадійні..."
Б "Захланні, бісівський рід, проклятий рід".

7. Кого рятує Софійка у творі?

8. Назвіть символічні деталі повісті-казки
Історія Уманщини                      Родинні реліквії

9. Що означає ім'я Софія? Напишіть до 10 речень.

10. Назвіть персонажів, події, що уособлюють Добро і Зло у творі.

11. Дайте характеристику персонажів
                                       Софійка                Сашко              Вадим 
- вік
- члени родини
- вчинки
- риси характеру
- мова героя
- сенкан

12. Напишіть своє продовження повісті-казки "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських". 

Відповіді запишіть у робочий зошит, сфотографуйте, надішліть на мою електронну пошту.  
Чекаю 10.04.2020  до 14.00

14.04.2020
Тема уроку. Любов Пономаренко. "Гер переможений". Загальнолюдська ідея гуманізму й толерантності. Роль деталей у новелі, поєднання двох часових площин, прийом амбівалентності
Мета уроку: Коротко ознайомитися з біографією письменниці. Прочитати твір, дати художній аналіз, з'ясувати особливості художніх засобів новели


Хід уроку
І. Переглянути відеоуроки № 44, 45.




***Прочитайте новелу "Гер переможений" на с. 217-218 підручника.

ІІ. Виконайте завдання (письмово 3-14)

1. Новела - це.... на с.217 підручника.
2. Особливостями новели як жанру є ....
3. Напишіть, які події у творі "Гер переможений" пов'язані з цими поняттями:
        будинки, грядочка, цеглинки, нагідки, фотокартка, гер, рукавиця. 
4. У який час відбуваються події новели?
5. Створіть асоціативний кущ до слова 
Війна - лихо, ....
6. Як Фрідріх ставився до дітей? А вони до нього? Чому саме так?
7. Як Фрідріх ставився до жінок-вдів? А вони до нього? Чому саме так?
8. Про що мріяв головний герой? Чи здійснилася його мрія? 
9. Які почуття викликав у вас образ Фрідріха?
10. Поясніть, що таке прийом амбівалентності. Назвіть приклади амбівалентності в новелі.
11. Які символічні образи ви помітили в новелі (не менше 7). Поясніть 2-3 із них.
12. Назва твору - це тема чи головна думка? Чому так назвала свій твір Любов Пономаренко?
13. Якби Фрідріх залишився живим, що було б далі?  
14. *** Створіть ментальну карту за новелою Л.Пономаренко "Гер переможений".


Відповіді запишіть у робочий зошит, сфотографуйте, надішліть на мою електронну пошту.   Чекаю 14.04.2020  до 14.00

17.04.2020
Тема уроку. Контрольна робота. Творчість Василя Симоненка, Марини Павленко, Любові Пономаренко

Письмово в робочому зошиті виконати завдання

Питання 1-16  мають ОДНУ правильну відповідь (по 0,25б.)
1.У вірші В. Симоненка «Лебеді материнства» якими очима заглядає в шибку казка?
А) синіми;     Б) зеленими;   В)  карими;   Г) сивими .
 2.  Заклик «мріяти й шукати, доки жити» звучить у вірші В.  Симоненка:
А)  «Лебеді материнства»;           Б)  «Гей, нові Колумби  й  Магеллани»;
В)  «Перехожий»;                         Г)  «Ти знаєш, що ти   — людина?»
 3. До чого закликає В. Симоненко в поезії  «Ти знаєш, що ти   — людина?»
А) жити й кохати;  Б) працювати й творити;  В) мріяти й фантазувати.
 4. У якій поезії В. Симоненка ліричного героя у важку хвилину підтримають рідні верби і тополі?
А)  «Гей, нові Колумби й  Магеллани»;   Б) «Лебеді материнства»;
В)  «Перехожий»;                                       Г)  «Ти знаєш, що ти   — людина?»
 5. Як ставилися вдови до полонених німців? (Новела
«Гер переможений»)
 А) із співчуттям;  Б) зі зневагою;  В) із ненавистю;  Г) із байдужістю.
 6. Як поховали Фрідріха?
А) скромно;    Б) не по-людськи ;    В) із почестями.
 7. Що було в отворі на місці цеглини?
А) хустина;   Б) рукавиця;  В) стрічка;  Г) іграшка.
 8. Основні події повісті М. Павленко «Русалонька із 7-В…» відбуваються:
 А) у місті Вишнопіль;  Б) у місті Києві;  В) у селі Половинчик; 
 Г) у Миргороді.
 9. Кому з роду Кулаківських допомагає Софійка?
А) Васюні ;   Б) Фролу;   в); Якову;   г) Вадимові.
 10. Про що попереджає М. Павленко, зобразивши рід Кулаківських?
А) треба боятися привидів; 
б) не можна забувати про сімейні реліквії; 
в) не робити тяжких гріхів, щоб нащадки через них не страждали.
 11.  У якому творі В.Симоненка яскраво виражена думка про неповторність кожної особистості:
а) «Ти знаєш, що ти – людина?»;             б) «Лебеді материнства».
в) «Гей, нові Колумби й Магеллани…».
     12.   Оповідачем у вірші В. Симоненка «Лебеді материнства» виступає:
а) батько; б) мати; в) дідусь; г) син
     13.   У рядках: «Заглядає в шибку казка сивими очима, Материнська добра ласка в неї за плечима» — використані такі художні засоби (кілька):  
     а)  метафора; б) персоніфікація; в) порівняння; г) епітет.
14. Що будували в місті полонені німці ( Л.Пономаренко „Гер переможений”)?
     а) житловий квартал; б) завод; в) лікарню; г) табір для полонених.
15. Провідний мотив твору Л. Пономаренко «Гер переможений» — це: а) любов до Батьківщини;                           б) ненависть до ворогів;
в) відданість інтересам Вітчизни;               г) любов до людей.
16. Події, описані у творі Л. Пономаренко «Гер переможений», відбуваються:
    а) у часи Великої Вітчизняної війни; б) у довоєнні роки;
    в) у повоєнній Білорусі;                       г) у повоєнній Україні.

РівеньІІ
17. Установіть відповідність між героєм твору М.Павленко «Русалонька із 7-В…» та його характеристикою (по 0,5б.)
    1. Гордій
а) красунчик, але він виявився брехуном і дрібним злодюжкою;
     2.Вадим
б) сусідський хлопчак із багатодітної сім’ї, рідко відвідує школу, адже змушений заробляти хоч якісь гроші, щоб допомогти матері прогодувати сестричок.
     3.Сашко
в) скупий, підступний чоловік, аферист.
    4. Данило
г) дворянин, але п’яниця і боягуз.

18. Установіть відповідність між фрагментом художнього твору та його назвою (по 0.5б.)
1. «В океані рідного народу
    Відкривай духовні острови».
2. 
«І жити спішити треба,
   Кохати спішити треба –
   Гляди ж не проспи!»
3. 
«Можна все на світі вибирати, сину,
    Вибрати не можна тільки Батьківщину».
4. «Минуло півстоліття. За цей час у будинку не трісла жодна стіна».
а)  «Лебеді материнства»;
б
«Ти знаєш, що ти – людина?»;
в
«Гей, нові Колумби й Магеллани…»;
г) «Гер переможений».



  
Рівень ІІІ   
 19.   Дайте відповіді на запитання. (1б. за кожну правильну відповідь)
А. Як помер Гордій Кулаківський? 
Б. Чому тітку назвали Сніжаною? 
В. Як Яків Гордійович хотів зекономити гроші на зимову шапку? 
Г. Який продукт став причиною смерті Якова Кулаківського? 
Д. Яким способом вилікували маленьку Катерину? 
Е. Хто проліз із Софійкою вночі в дивну квартиру? 
Є. Що дуже сильно злякало бабу Валю в квартирі, за якою вона наглядала? 
Ж. Як баба Валя хотіла віддячити Софійці та Сашкові за порятунок? 
З. Як у ході війни було змінено прізвище Міщенків? 
И. Хто в лісі села Половинчик насадив фруктові дерева? 
І. Ким за професією була Сніжана? 
Ї. Що це таке «Перша зустріч із Нею»? 


Відповіді запишіть у робочий зошит, сфотографуйте, надішліть на мою електронну пошту.   Чекаю 17.04.2020  до 14.00



24.03.2020
Тема уроку. Коротко про Марину Павленко. "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських". Казкове й реальне в повісті-казці, час теперішній і мнулий у ній

1. Переглянь відеоурок №41

Відеоурок №42 

2. Прочитай   Марина Павленко. Повість "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських" (розділи 1 - 30) за посиланням
https://mala.storinka.org/%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%8C%D0%BA%D0%B0-%D1%96%D0%B7-7-%D0%B2-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8C-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%96%D0%BB%D0%B8-1-30.html

3. Читайте далі другу половину (розділи 31 - 61) повісті Марини Павленко. "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських" 

4. Дати відповіді на питання
1. Що лежить в основі повісті? 
А Подорож в минуле


Г Інше:


2. Яким чином у повісті переплітається теперішнє та майбутнє?

А За допомогою шафи
Б За допомогою коралів
В Завдяки дружбі між дітьми
3. Які предмети об'єднують сучасне і минуле? 

А Коралі

Б Шафа

В Родинні фотографії
4. Ким є Софійка в минулому? 
А Спостерігачем
Б Активним учасником подій
В Членом родини
5. Визначити тему повісті-казки _______________
6. Визначити ідею твору ___________________
7. Хто є прототипом образу Софійки? _________
8. Довести, що жанр твору - повість-казка _________
9. Дай пораду будь-кому з героїв твору _________
10. Визначити реальне і фантастичне в тексті. Створити в зошиті таблицю і переслати  на мою електронку пошту.                                                                                                    11. Написати і переслати на електронку характеристику Софійки. 
12. Як називаються 5 книг М.Павленко про Русалоньку? 

 Відповіді чекаю 24-25.03.2020  до 14.00


17.03.2020 Тема уроку. Розвиток мовлення. Характеристика ліричних героїв поезій Ліни Костенко і Василя Симоненка.

1. Перечитайте вірші Л.Костенко і В Симоненка на с.173 - 185 підручника.
2. Напишіть твір-есе "Бути духовно багатою особистістю легко чи ні" (на прикладах героїв прочитаних віршів поетів-шістдесятників).
Твір-есе запиши в зошит, занеси в школу в четвер до 12.00.


20.03.2020 Тема уроку. Виразне читання  напам'ять віршів Ліни Костенко і Васил Симоненка

1  Вивчи напам'ять один вірш В.Симоненка (на вибір учні) на с.182-185 підручника.
Прочитай вірш напам'ять, запиши себе на телефон, відео надішли на мою електронну пошту чи вайбер на мій т. 066-625-78-62

Чекаю виконані завдання на своїй електронній пошті до 21.03.2020!


23.03.2020  Тема уроку. Марина Павленко. "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських"


1. Послухайте І частину книги Марини Павленко "Русалонька із 7-В, або Проклття роду Кулаківських".
2. Напиши, з якими героями ти познайомив(ла)ся у І частині книжки. Що тобі сподобалося у творі? Чиї вчинки тебе обурили? Чому? 
3. ***Склади 5 тестових запитань за І частиною твору. 

Виконані завдання чекаю на своїй електронній пошті до 25.03.2020!





Лютий 2020 


І. Тема:  Олекса Стороженко «Скарб». Гумористичне зображення головного героя. Скарб – узагальнений образ щастя. Повчальний характер оповідання

04.02.2020 
***Перегляньте відеоматеріал
 ІІ. Закінчи речення. Відповіді запиши у робочий зошит
1.     Хто такий Павлусь? 
2.     Мати Павлуся була…
3.     Свої дитячі та юнацькі роки хлопець проводив…
4.     Парубок був на вигляд…
5.     Мати не пускала сина на вечорниці, бо…
6.     Хлопець залишився сиротою через…
7.     Коли не стало батьків, за Павлом доглядали…
8.     Увесь свій час Павлусь…
9.     Парубкові дали прізвисько…
10. На Зелені свята хлопці пішли…
11. Вони запрошували його з собою…
12. Щоб посміятися над Павлусем, вони ...
13. І сталося диво…
14. Окрім багатства Павлусь мав…
15. Після одруження Павло …

ІІІ. Літературна вікторина «Хто сказав?»
 1. «Не ходи, - каже, - холодно, змерзнеш, та ще, крий  Боже, занедужаєш, то я й умру, не діжду, поки ти й одужаєш»     
2. «Нате вам за працю, а се наші гроші, бо самі таки розсудіть: хто б їх у чужу хату вкинув, якби не сам Бог того схотів!»
3. Якби вечорниці збирались біля моєї хати, то, може б, і пішов.  
4.     «На яку радість ми його вигодували? Який з його хазяїн буде? Що з ним станеться, як ми помремо?..      
5.     «Ми тебе так з периною на руках і понесемо; не тебе нам треба, а твого щастя…

IV. Словникова робота
Скарб-це…
1. Коштовності, гроші, цінні речі// Коштовності, гроші та ін., сховані в потаємному місці, закопані в землю.
2. Духовні та культурні цінності, що їх створила людина. Мовні скарби.
3. Хто-,що-небудь надзвичайної цінності з винятковими достоїнствами, якостями// Багатство розуму, почуттів…// Пестливе звертання до дорогої, любої людини.
4. Господарські речі; пожитки, майно.
VI.  Поміркуй
   Ще з сивої давнини люди повсякчас шукають свій скарб – щастя. Так і герої нашого твору, розшукуючи скарб, прагнули бути не тільки багатими, але й щасливими.

-         Що для Павлуся було скарбом?
-         Чи вірите ви, що можна Павлуся змінити? Чому?

V. Робота з підручником
- Знайдіть у підручнику цитати, що характеризують головного героя. Запиши їх у зошит.
- Які риси характеру письменник намагається висміяти в образі героя?
- Доведіть, що даний твір – оповідання.
- Цей твір ми відносимо до гумористичних, чому?
(автор тут не викриває вади Павлуся, а в жартівливому тоні виявляє смішне в характері й поведінці головного героя, у способі його життя. Павлусь нікого не ображає, нікому не шкодить і не заважає жити. Такий спосіб життя видається смішним.)

-  Що символізує образ скарбу? Спробуйте розкрити його символічне значення.
(На мою думку, скарб – узагальнений образ щастя. І хоча люди заздрили Павлусеві, вважали що щастя приклеїлося до нього, та жити, так, як він, вони не хотіли. Щасливим не був і Павлусь, бо він нічого у своєму житті не бачив, окрім того, що їв та спав. А такий спосіб життя людині щастя не приносить.)

VI. Творче завдання ( одне на вибір)
1.     Склади сенкан зі словом «Павлусь» або «Скарб».
2.     Напиши твір-роздум «Що б я побажав(ла) Павлусю?» або «Чому вчить мене оповідання О.Стороженка «Скарб»?

07.02.2020

Тема уроку. Богдан Лепкий. "Мишка".  Актуальні морально-етичні проблеми у творі, збереження загальнолюдських цінностей. Трагічна й комічна ситуації, їхня роль у розкритті головної думки, моралі

1. Прочитати біогріфію Богдана Лепкого https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1631
або перегляньтк відео

2. Прочитайте казку за підручником с. 166-168 або послухайте.

3.  Знайдіть ОДНУ правильну відповідь за змістом казки

1. Мишка, як і другі, була маленька і…
а) чорненька;
б) біленька;
в) сіренька.

2. Нору мишки можна було побачити в хаті:
а) у кутку, де було ліжко;
б) біля входу до комори;
в) за кухонним столом.

3. Своє помешкання мишка вважала:
а) не розкішним, але безпечним;
б) не зручним, але теплим;
в) не великим, але комфортним.

4. Мишка боялася:
а) когута;
б) людей;
в) голоду і холоду.

5. Пишно вбраний когут був схожим на:
а) актора;
б) пана;
в) жандарма.

6. Де мишка зустрічалася зі своїми сестрами?
а) На млині;
б) у полі;
в) на подвір’ї.

7. Мишка вибігала зі своєї нори, щоб…
а) подивитися на світ;
б) знайти їжу для своїх діточок;
в) допомогти своїм сестрам із міста.

8. Хазяїна хати, де жила мишка, вона характеризувала:
а) «Така сумлінна і порядна людина»;
б) «О, мій господар дуже страшний»;
в) «Я його дуже поважаю і ціную».

9. Гроші хазяїн хати, де була нора мишки, ховав:
а) у коморі під полицею;
б) на горищі у чавуні;
в) в ящику під ліжком.

10. Що, на думку господаря, гарно пахне?
а) Гроші;
б) квіти біля вікна хати;
в) копчені вироби з м’яса.

11. «Добре, що діти сплять, а то ще б навчилися… як люди»:
а) заздрити;
б) брехати;
в) злословити.

12. Як мишка вирішила помститися господарю? Вона:
а) знищила його гроші, поторощивши їх;
б) зіпсувала зерно для посіву;
в) погризла копчене сало для продажу.

3. Домашнє завдання. Пофантазуйте та складіть письмову розповідь про те,  як би склалося життя заможних господаря та господині під час війни, якби вони були патріотами своєї країни.  (Господар, напевне, пішов би воювати на фронт; господиня ділилася б усім, що має, з людьми, які потерпали від війни, тощо).

Бажаю успіхів!



Презентація Т. Шевченко - художник


Життєвий і творчий шлях Т.Г.Шевченка



Українська література       7 клас


Тема. Михайло Панасович Стельмах. Коротко про письменника. Автобіографічна повість про дитинство «Гуси-лебеді летять…»

1. Почитайте статтю підручника на с. 100-101.
2. Перегляньте презентацію  Біографія Михайла Стельмаха.
3. Прочитайте повість М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять…» на с.102-123 підручника.
4. Дайте відповіді на питання:

- Який твір називають автобіографічним?
(Автобіографічним (з грец. — сам, життя, пишу) називають твір, головним героєм якого є сам автор).

- Що підсилює відчуття, що автор описує своє дитинство?
(Розповідь від першої особи).
                                                                      
 - У якому часі ведеться розповідь?
(Письменник веде розповідь то в теперішньому, то в минулому часі. Від цього читач уявою ніби переноситься з колишнього в сьогодення).

 – Хто започаткував цей жанр в українській літературі?
(В українській літературі жанр започаткований «Поученієм Володимира Мономаха»).
- Серед творів української літератури, які ми вже вивчили, які є автобіографічними? (Т.Шевченко «Мені тринадцятий минало». О.Довженко «Зачарована Десна»)
- Кому присвячує повість «Гуси-лебеді летять…» автор?
(Моїм батькам – Ганні Іванівні й Панасу Дем’яновичу з любов’ю і зажурою).

- Що таке повість?
(Повість – розповідний художній твір, у якому замальовується історія життя однієї людини в зіткненні з долями інших людей. За своїм обсягом, за широтою охоплення життєвих явищ  за глибиною їх розкриття повість знаходиться між оповіданням та романом).

- Які особливості повісті ви знаєте?
·        зображення значної кількості подій з життя одного або двох головних героїв;
·        розповідний спосіб викладу художнього матеріалу
·        тривалий час дії;
·        основних дійових осіб чотири-п’ять (зрідка більше).
- Що називається дилогією?
Дилогія (від грец. di - двічі, logos – слово) – два самостійні твори, поєднані спільним ідейним  задумом, героєм, зображенням певних явищ. Водночас кожен з них може мати свою сюжетно-композиційну лінію.
   Дилогією є повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять» та «Щедрий вечір».

5. Передумова написання тексту.
          Дійшовши свого полудня віку, Михайло Панасович Стельмах написав повість про власне дитинство — «Гуси-лебеді летять». Роботу над нею письменник датував 1963—1964 роками. Проте спогади про все, що було відчуто і пережито в ранні літа, які проминули в селі Дяківці (тепер це Літинський район Вінницької області), пам'ять про рідних і односельців, про події, що пройшли колись перед очима, видно, взяли в полон надто сильно. Отож, у 1966 році з'явилася ще одна автобіографічна повість — «Щедрий вечір», у якій знову ожили добре знайомі читачам герої попереднього твору.
Отже, за роботу над оповіддю про дитинство Михайло Панасович узявся, досягнувши свого творчого віку.
Михайло Панасович у повісті малює людей і обставини так, як він їх побачив, запам'ятав, зрозумів.
Це твір, написаний на основі життєвих фактів, почуттів, переживань самого автора, які розкривають його індивідуальність.
Чарівною казкою дитинства здається нам повість М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять...», неначе вона народилася з народних оповідань, повних чаклунства і дива. Уже з перших абзаців Михайло Стельмах переносить нас в казку, де розпатлані хмари, де співають лебедині крила, де світ більшається, тріпоче й міниться. Де можна стати чарівником  й повернути лебедів з минулого, де ростуть правічні ліси й літають чарівні гуси-лебедята.

6. Центральний образ гусей – лебедів.
Фольклорні джерела світу багаті цими образами. Пригадаймо укр. казку «Івасик-Телесик», російську про сестричку під назвою «Гуси-лебеді»,  літературну казку Сельми Лагерлеф «Подорож Нільса з дикими гусьми по Швеції»… А пісень скільки! І серйозних, і жартівливих, і дитячих, і для дорослих.
- Чому автор назвав свою повість «Гуси-лебеді летять»?
Червоною ниткою  проходить у творі  образ гусей-лебедів. Вони виносять хлопчика  з біди у його казці. Чому саме лебедів  для цієї ролі  автор обирає, а не інших птахів? Що вам відомо про лебедів?
  Існує такий звичай: коли діти вперше навесні побачать диких гусей, вони мають підкинути догори солому або сіно й прокричати щось на кшталт: «Гуси, гуси, ось вам на гніздечко, а нам на здоров’ячко!» Ця солома вважається чудодійною: якщо господиня збере її та покладе в куряче гніздо, то кури будуть добре нестися й курчата добре живитися.      
Над хатою Стельмахів часто пролітали лебеді, і від їх лету чути було звук, схожий на звук далеких дзвонів. Дід говорив, що так співають лебедині крила. Від споглядання перельоту цих чудових птахів хлопчику ставало на серці і радісно і сумно. Він знав, що лебеді полетіли «на тихі води, на ясні зорі».

Домашнє завдання
1. Вікторина “Уважний читач”.  Правильні відповіді запишіть у робочий зошит.

1.Яка ікона вразила і злякала Михайлика у церкві?
а)  Іван Предтеча  б) Христос-Вседержитель в) Нагорна проповідь  г)Страшний суд

2.Що принесли на крилах лебеді?
а)  радість  б)  новини    в)  життя   г) красу

3.На чому взимку Михайлик катався з гірки?
а)  на санчатах     б)  на ногах    в) на ночовках  г) на ковзанах

4."Птиця також боса ходить і не журиться", - був переконаний герой твору...
а)  дід Дем'ян              б)  дядько Микола       в) дядько Себастьян        г)Михайлик

5.Якими ключами сонце відмикає землю навесні?
 а) дерев'яними    б)срібними     в) золотими    г)мідними

6.Чого репетувала стара качка з перебитим крилом?
а)  Коли Михайлик бешкетував і не слухав матері
б)  Коли приходив дядькоСебастьян
в)  Коли до хвіртки підходили дівчата
г)  Коли бачила Юхрима Бабенка

7. Хто Михайлику наказував: «наука наукою, а чоботи бережи»?
а) Батько;    б) мати;  в) дядько Себастіян.

8. Навчаючись у школі, Михайлик вирішив написати:
а) вірш;    б) нарис;    в) п’єсу.

9. Дядько Микола, характеризуючи театр, висловився:
а) «…стояща штука»;
б) «…інтересне з переодягненням лицедійство»;
в) «більшовицька вигадка».

10. Для проведення вистави організатори театру у селян позичали:
а) гроші; б) стільці; в) знаряддя праці.

11. Квиток до театру коштував:
а) чотири фунти пшениці;    б) п’ять рублів;  в) глечик молока або дві паляниці хліба.

12. Театральна вистава мала відбутися:
а) на центральному майдані села; б) в школі;   в) у приміщенні старої бібліотеки.

13. Миколі Гуменюку для проведення вистави необхідно було мати куль сіна, для цього він звернувся до:
а) тих, хто не мав можливості потрапити до театру;
б) голові комнезаму;
в) Юхриму Бабенку.

14. Спіймавши Михайлика-»зайця», високий парубок звернувся до нього і сказав: «Я тебе пущу, але так, щоб знав…»:
а) «…де раки зимують»;    б) «…куди Макар телят ганяє»;
в) «…де роги козам правлять».

15. «Велике і урочисте слово міститься на такій крихітці паперу, на якій не можна навіть викруглитись уся печатка». Яке слово малося на увазі?
а) Партер;  б) резонер;  в) контрамарка.

16. Чим Михайлик пригостив голодних однокласників, які сховалися під театральною сценою?
а) Пиріжком з калиною;     б) пряженим горохом;
в) шматком чорного хліба.

17. Усім в театрі сподобалась картина, коли:
а) собака ловив відьму;
б) дівчата, пританцьовуючи, співали;
в) парубок біля криниці обнімав дівчину.

2. Складіть паспорт твору «Гуси-лебеді летять…» за планом. Запишіть його в зошит.
1. Рід літератури (епос, лірика, драма).
2. Жанр (новела, оповідання, роман, повість, вірш тощо).
3. Тема твору.
4. Ідея твору.
5. Присвята.
6. Герої (головні, другорядні).
7. Композиція (побудова).
8. Сюжет (короткий переказ).
9. План твору (простий або цитатний).

3. Складіть сенкан «Гуси-лебеді». Запишіть у зошит
Побудова сенкану
Заголовок
Два прикметники
Три дієслова
Речення з чотирьох слів
Синонім до заголовка

4. Дайте цитатні відповіді на  питання  ІХ розділу.
• Які успіхи у навчанні мав Михайлик?
• Як мешканці села висловлювалися про «театри»?
• Для чого організатори театральної вистави зверталися по допомогу до селян?
• Як Михайлик сприймав нове для нього слово «театр»?
• Чому мати негативно сприйняла бажання Михайлика відвідати театр, за квиток якого можна було сплатити натуральними продуктами?
• Яким чином Михайлик потрапив до театру, не маючи квитка?
• Назвіть стійкі сполучення, які використав у своїй мові високий парубок при затриманні Михайлика-«зайця»?
• Хто допоміг Михайлику потрапити до театру?
• Опишіть приміщення школи, де мала відбутися вистава.
• Яким чином хлопці-однокласники Михайлика потрапили безкоштовно на спектакль?
• Як мешканці села сприймали першу для них виставу?
• Чому після огляду вистави у школі Михайлик вирішив написати п’єсу. Які труднощі були у хлопця під час цієї роботи?
Біографія Михайла Стельмаха

Немає коментарів:

Дописати коментар